Skip to main content

Dobitë e mjaltit

Mjalti : Allahu i Madhëruar ka thënë : "Del prej barqeve të tyre (bletëve) një pije me ngjyra të ndryshme në të ka shërim për njerëzit"

Dobitë e mjaltit : Është vërtetuar se ngërnia e 1 kg mjaltë është I barabartë me ngrënien e 3.5 kg mish ose 12 kg zarzavate ose pirjen e 5kg qumësht.

Mjalti konsiderohet një nga lëndët kuruese mbrojtëse dhe ushqyese si për të mëdhenjtë ashtu edhe për të vegjlit.

Mjalti kuron problemet e vështirisë së tretjes së ushqimit pa shkaktuar problem në stomak ose në zorrë. Sikurse mbron stomakun dhe zorrën nga ulçera.

Nëse mjalti përzihet me qumështin e bletës nënë dhe me pjalmin e luleve të cilin e mbledhin bletët bëhet një kurues i mirë i të gjitha llojeve të plagëve të jashtme dhe qetësues i mirë i dhimbjeve. Sikurse lufton mikrobet që mund të mblidhen në plagë.

Gjithashtu është ilaç i mirë hepatitet kronike. Mjati është kurues i mirë për problemet e zemrës. Sikurse forcon edhe muskulin e zemrës.

Mjalti është kurues i mirë për problemet e anemisë në gjak shton hemoglobinën në gjak dhe i kuron dobësi e trupit në përgjithësi.

Ndihmon në qetësimin e nervave tek ata që vuajnë nga pagjumësia.

Mjalti qetëson dhimbjen e kokës së shkaktuar nga problem nervore , sikurse kuron edhe pezmatimet nervore.

Kuron gjithashtu ruematizmën duke e përdorur mjaltin të përzier me pjalmin e luleve dhe qumësht e bletës nënë.

Ndihmon zhvillimin normal të dhëmbëve dhe kockave tek fëmijët sikurse i ruan dhëmbët e tyre nga prishja.

Largon kollën dhe kuron infeksionin e bajameve e të fytit.

Është i dobishëm për gratë gjatë shtatëzanisë dhe në lindje sepse ndalon të vjellat dhe ndihmon muskujt e barkut në shtrëngimet e lindjes.

Parandalon kancerin dhe ndalon zhvillimin e tij sidomos kur përdoret bashkë me farën e zezë.

Mjalti ndalon hemoragjinë dhe ruan mpiksjene duhur të gjakut sepse përmban vitaminën "K".

Mjalti është shumë I dobishëm kundër infeksionit në mushkëri dhe porblemeve të rrugëve të frymëmëarrjes.

E shumë e shumë dobi të tjera kurative. Nuk është çudi që mjalti kuron një përqindje kaq të madhe sëmundjesh. Mjafton për ta besuar këtë fjala e Allahut në Kur'an që ai është shërim.

Burimi : www.f.qytetiislam.info

mjalti dhe dobite,dobite e mjaltit,mjalti dhe shendeti,mjalta shqip
loading...

Lexo edhe:

Postimet e fundit


Popular posts from this blog

Vjershe per 28 nentorin nga Suhejla Topojani - Kaçanik

28 Nëntori

Shumë zemra rënkonin
Shumë lotë pikonin
Shumë fëmijë u vranë
Vetëm se ishin shqiptarë.

Tani erdhi paqja
Tani erdhi liria
Gëzohemi të gjithë
Se erdhi Pavarësia.

Mirë se erdhe Pavarësi
Mirë se erdhe 28 Nëntor
Jemi të gëzuar të gjithë
Të bashkuar e unik

Vjershe apo poezi nga Suhejla Topojani - Kaçanik


vjersha per 28 nentorin,28 nentori vjersha shqip,vjersha dhe poezi per 28 nentorin,28 nentori poezi shqip,vjersha te bukura per 28 nentorin,pavaresine e Shqiperise,shqipnise,

Ese per 8 marsin diten e nenes

Nje dite qe mbart respekt,dashuri te pafund,per ato qe na dhane jete nga jeta e tyre.Per ato qe naten e bene dite dhe na mekuan me qumesht nga gjiri i tyre. Per ato qe gjenden prane sado larg qe te jemi ,sa here zemrat tona deshperohen,sa here shpirtrat tane renkojne. Per ate krijese te Zotit,mbushur me kaq dashuri,me kaq miresi.Ndaj sot ne kete dite te shenuar po mbeshtes koken dhe mendimet e mija ne prehrin e nenes sime,ne prehrin e nenave tuaja,ne ate preher ku loti thahet si me magji,dhe brengat dhe trishtimet largohen. Aty ku paste diell, drite, paqe, lumturi, qofshin ngahera nenat tona. Gezuar festen e 8 Marsit per te gjitha nenat e botes,per ato me te dhemshurat,me te mirat, me te shtrenjtat. Dera e urimeve eshte e hapur, se ne shpirtin e nje nene nuk ka nevoje te trokasesh.

Burimi: http://www.mesoshqip.org/2013/02/ese-per-8-marsin-diten-e-nenes.html#ixzz4295n81u9
ese per 7-8 marsin ese per 7 dhe 8 marsin ese per 7dhe8 marsin poezi per nenen per 8 mars poezi per 7…

Ese per 7 marsin diten e mesuesit

Ese per 7 marsin diten e mesuesit 7 marsi eshte dita e vetme e cila i kushtohet mesuesit, kjo me te vertete e nje dite me vend dhe nje dite qelluar, me vjen mire qe ne kemi nje dite qe ta falemnderojme mesuesin per te gjitha te mirat dhe veshtiresite qe i kalon dhe i ka kaluar per te na mesuar neve. Mesuesi eshte sikur babai/nëna jonë i/e dyte, ai/ajo na mesoi shkronjat A,B,C... dhe numrat 1,2,3... Ne per 7 mars shfrytezojme rastin qe si per falenderim mesuesit ti japim dhurata, ku zakonisht i dhurojme lule si simbol lumturie dhe dashurie ndaj tij.

Burimi: http://www.mesoshqip.org/2013/02/ese-per-7-marsin-diten-e-mesuesit.html#ixzz4296FqRjS ese per 7-8 marsin ese per 7 dhe 8 marsin ese per 7dhe8 marsin ese per 7 marsin shqip per 8 mars poezi urime per 8 mars ese per 7 marsin 7 marsi poezi
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Labels

Show more