Skip to main content

Disa kokrra hurma me mëngjes

Pejgamberi i Allahut, salallahu alejhi ve selem, ka thënë: “Kush han shtatë hurma axhve në mëngjes, nuk do ta godas kurrfarë fatkeqësie dhe do të jetë i sigurt nga sihri tërë ditën”mutefekun alejhi.
“Oj Aishe, shtëpia ku nuk ka hurma është e urritur” transmeton Muslimi. Këtë e ka përsëritur dy-tri herë.
Aisha radijallahu anha, i ka thënë nipit të saj, Urves: “Ne, familja e të Dërguarit të Allahut, salallahu alejhi ve selem, kalonim një muaj të tërë e mos të kishim ndezur zjarr. Jetonim nga hurmat dhe uji”, transmeton Buhari dhe Muslimi.
Kur Pejgamberi salallahu alejhi ve selem, me gratë e tij ka mundur të jetojë një muaj apo dy nga hurmat dhe uji, kur myslimanët pushtuan një të katërtën e botës së banuar me njerëz për një të tretën e shekullit, ushtria e tyre shpeshherë nuk kishin mundësi t’u ofrojë më tepër se një pjatë me hurma dhe pak ujë, kur Allahu, subhanehui ve teala, i preferoi Merjemes ushqim të caktuar gjatë dhimbjeve të lindjes:
وَ هزي إليك بجذع النخلة تساقط عليك رطبا جنيا
“E ti shkunde trupin e hurmës se do të bijnë ty hurma të freskëta” merjem, 25.
Nuk ka dyshim se në hurma ka dobi të mëdha.
Habitem më njerëzit që vuajnë nga kapsllëku, ndërsa hurmat i kanë pranë tyre. Nëse ke probleme me kapësin, ha disa kokrra hurma në mëngjes. Shpesh në revistat e mjekësisë në Amerikë gjejmë reklama që thërrasin në konsumimin e hurmave të Kalifornisë për t’u shëruar nga kapsllëku nga i cili vuan 18% e banorëve amerikanë.
Është për tu habitur se si fabrikat amerikane të hurmave i vendosin në shishe të vogla sikur ilaçe dhe këto i paraqesin si ilaçe kundër kapsllëkut.
Hurmat janë të pasura me materie pejzore. Njëqind gramë hurma (që i përgjigjet 10-21 copë hurma) përmbajnë 8,5 gramë materie pejzore. Organizatat Ndërkombëtare të Shëndetësisë tani preferojnë konsumimin e e sasive të mëdha të pejzoreve, jo vetëm për t’u mbrojtur nga kapsllëku, por edhe për shkak dobive tjera të mëdha prej tyre.
Hurma është ushqim i përshtatshëm për njerëzit që vuajnë nga tensioni i lartë i gjakut. Ato përmbajnë sasi jashtëzakonisht të vogla të natriumit dhe janë të pasura me kalium.
Hulumtimet e reje shkencore i thërrasin njerëzit që vuajnë nga tensioni i lartë i gjakut të ushqehen me ushqime me më pak kripë dhe me më shumë kalium.
Pos kësaj hurmat janë të pasura edhe me një element shumë të rëndësishëm, e ai është magnezi.
Mungesa e magnezit është problem i cili i godet një numër të madh të atyre që përdorin tableta të digoksinit, apo mjetet që nxisin urinimin, si dhe ata që kanë probleme me zemrën. Hurma është e pasur edhe me hekur. Njëqind gramë hurma plotëson një të tretën e nevojës së hekurit për trupin. Më së tepërmi nevojë për hekur kanë njerëzit që janë në periudhën e pubertetit, pastaj gratë shtatzëna dhe njerëzit që kanë mungesë të hekurit në gjak nga shkaqe tjera.
Është e vërtetë thënia ku thuhet se hurma është mejdan e shumë mineraleve.
Prandaj, hurma le të jetë çdoherë prezent në shtëpinë tënde. Në mëngjes mund të hash disa kokrra hurma, e posaçërisht kur të shkosh në punë pa ngrënë mëngjes- kështu do të kesh sasi të mjaftueshme të kalorive. Njerëzit e sëmurë nga diabeti (sëmundja e sheqerit) duhet të ruhen nga konsumimi i tepërt i hurmave. Hurmat le t’ua zëvendësojnë ëmbëlsirat. Merr një apo dy hurma pas darke nlë vend të një çokollate apo të një kulaçi. Të vërtetën e ka thënë i dërguari i Allahut, salallahu alejhi ve selem: “Është e urritur shtëpia ku nuk ka hurma” , transmeton Muslimi.

hurmat,roli i hurmave,hurmat dhe mjekesi,mjekesi hurmat,roli i hurmave,hurmat roli,roli i hurmeve,arabia hurmat,roli mjekesor i hurmave,
loading...

Lexo edhe:

Postimet e fundit


Popular posts from this blog

Vjershe per 28 nentorin nga Suhejla Topojani - Kaçanik

28 Nëntori

Shumë zemra rënkonin
Shumë lotë pikonin
Shumë fëmijë u vranë
Vetëm se ishin shqiptarë.

Tani erdhi paqja
Tani erdhi liria
Gëzohemi të gjithë
Se erdhi Pavarësia.

Mirë se erdhe Pavarësi
Mirë se erdhe 28 Nëntor
Jemi të gëzuar të gjithë
Të bashkuar e unik

Vjershe apo poezi nga Suhejla Topojani - Kaçanik


vjersha per 28 nentorin,28 nentori vjersha shqip,vjersha dhe poezi per 28 nentorin,28 nentori poezi shqip,vjersha te bukura per 28 nentorin,pavaresine e Shqiperise,shqipnise,

Ese per 8 marsin diten e nenes

Nje dite qe mbart respekt,dashuri te pafund,per ato qe na dhane jete nga jeta e tyre.Per ato qe naten e bene dite dhe na mekuan me qumesht nga gjiri i tyre. Per ato qe gjenden prane sado larg qe te jemi ,sa here zemrat tona deshperohen,sa here shpirtrat tane renkojne. Per ate krijese te Zotit,mbushur me kaq dashuri,me kaq miresi.Ndaj sot ne kete dite te shenuar po mbeshtes koken dhe mendimet e mija ne prehrin e nenes sime,ne prehrin e nenave tuaja,ne ate preher ku loti thahet si me magji,dhe brengat dhe trishtimet largohen. Aty ku paste diell, drite, paqe, lumturi, qofshin ngahera nenat tona. Gezuar festen e 8 Marsit per te gjitha nenat e botes,per ato me te dhemshurat,me te mirat, me te shtrenjtat. Dera e urimeve eshte e hapur, se ne shpirtin e nje nene nuk ka nevoje te trokasesh.

Burimi: http://www.mesoshqip.org/2013/02/ese-per-8-marsin-diten-e-nenes.html#ixzz4295n81u9
ese per 7-8 marsin ese per 7 dhe 8 marsin ese per 7dhe8 marsin poezi per nenen per 8 mars poezi per 7…

Macja në ëndërr

Macja paraqet botën e brendshme të njeriut në veçanti botën e pavetëdijshme.Pikërisht nëpër mes kësaj ëndrres mund ta rinjohësh botën tënde të brendshme,veset,instinktin dhe dilemat e saja konfliktuoze.Aty paraqiten vetite e tua të fshehta që tregohen mjaft agresive dhe të ngatshëme për të sulmuar.  Macja ne enderr simbolizon një frymë të pavarur, seksualitetin femëror, krijimtarisë,fuqine,shoqerine,misteriozen,te panjohuren etj
Macja mund te perfaqesoje deshiren dhe nevojen per me shume shoqeri intime.
Macja mund të tregojnë se dikush është duke u mashtrues ose të pabesë ndaj teje.
Nese macja eshte agresive, atëherë kjo tregon se keni probleme me aspektin femëror të vetes.Endrra mund te jete metafore se dikush eshte i lig me ju dhe me qellim te keq ndaj jush.Në qoftë se keni frikë nga macja në ëndërr tuaj, atëherë kjo tregon se ju jeni të frikësuar nga aspekti femeror i vetes.Një mace pa bisht,atëherë kjo nënkupton një humbje e pavarësisë dhe mungese e autonomisë.Nese macja …
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Labels

Show more